Nawet najprzyjemniejsze wakacje może zepsuć nieprzewidziany problem z samochodem. TotalEnergies podpowiada, jak zminimalizować ryzyko kłopotów sprawdzając go przed wyjazdem. Poniższa lista jest uniwersalna i dotyczy zarówno starszych, jak też nowszych pojazdów i wszystkich typów napędów.
1. Dokumenty
2. Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa
3. Ogumienie
4. Akcesoria
5. Poziom płynów, stan części eksploatacyjnych
6. Akumulator
7. Olej na zapas
W nowoczesnych samochodach im poziom oleju bliższy jest poziomu MAX tym lepiej. Jeżeli jednak schodzi poniżej połowy to należałoby go uzupełnić. Najlepiej oczywiście dolewać olej taki sam jaki mamy zalany. Jeżeli jednak nie posiadamy zapasu to proponuję dolać olej o tej samej, wymaganej homologacji producenta danego pojazdu. Jeżeli tego też nie jesteśmy w stanie spełnić to stosujmy chociażby tę sama normę ACEA. Nie jest aż tak istotna lepkość oleju, a właśnie homologacja producenta czy klasa ACEA. Przykładowo w silniku z grupy VW mamy zalany olej Quartz INEO Long Life 5W30. W trasie musimy uzupełnić olej a nie posiadamy zapasu. Najlepiej kupić i dolać ten sam produkt. Jeżeli nie jest akurat dostępny to szukamy produktu z homologacją VW 504.00/507.00. Jeżeli takowe również nie jest dostępny to wtedy kupujemy olej w klasie ACEA C3 niezależnie czy będzie to lepkości 5W-30 czy 5W-40. Brak dolewki będzie bardziej groźny dla silnika niż pogorszenie jakości oleju w silniku. W takiej sytuacji awaryjnej trzeba się liczyć z tym, że po powrocie do domu należy jak najszybciej spuścić tę mieszaninę i zalać produkt zgodny z instrukcją obsługi”.
Andrzej Husiatyński, Dział Techniczny TotalEnergies Marketing Polska.
Po drugie, dla własnego komfortu, jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić zasady regulujące opłaty autostradami czy drogami szybkiego ruchu.
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).