Nowoczesne płyny chłodnicze TotalEnergies spełniają wymagania najnowszych silników, ale polecamy je także do starszych konstrukcji w tym klasyków i pojazdów zabytkowych. Najwyższej jakości glikole chronią przed zamarzaniem, a organiczne inhibitory korozji OAT utrzymują układy chłodzenia w idealnej kondycji przez wiele lat. Wie o tym także Patryk Mikiciuk, który wybrał je na potrzeby kolekcji w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Przekazana przez TotalEnergies odpowiednia ilość płynu na potrzeby zgromadzonych tam ok. 300 eksponatów z pewnością skutecznie zabezpieczy je na kilka kolejnych sezonów.
Glikole w odpowiednich proporcjach
Niezmiernie ważne jest, aby nie stosować do chłodzenia silnika glikolu nierozcieńczonego. Ten rodzaj alkoholu ma bowiem specyficzną cechę, która sprawia, że wraz z rozcieńczeniem go, temperatura zamarzania spada. Właśnie dlatego miesza się go z wodą. Brzmi to paradoksalnie, ale glikol etylenowy nierozcieńczony zamarza zaledwie w -13°C i co najważniejsze ma znacznie gorsze właściwości przejmowania i odprowadzania ciepła. Dlatego nie powinniśmy stosować nierozcieńczonych koncentratów. Grozi to uszkodzeniem układu i przegrzewaniem silnika.
W klimacie europejskim odpowiednie jest rozcieńczenie koncentratu z wodą w proporcjach 50/50 co obniża punkt zamarzania poniżej -35°C. Oczywiście rekomendujemy wodę dejonizowaną, aby zmniejszyć ilość możliwych soli tworzących kamień kotłowy.
Krzywe wrzenia i zamarzania dla roztworu glikol etylenowy/woda.
Ochrona przed korozją - OAT
COOLELF AUTO SUPRA -37°C - najnowocześniejszy płyn chłodniczy TotalEnergies zawierający Organiczne Inhibitory Korozji
Także w tym przypadku koncentrat należy rozcieńczać wodą bez obaw o jej negatywny wpływ na korozję, ponieważ blokują ją właśnie inhibitory organiczne. Działanie inhibitorów organicznych polega na efekcie dezaktywacji kationów Fe2+ molekułami inhibitora, które działają miejscowo, wybiórczo, dokładnie w tych miejscach, w których są potrzebne. Reakcja korozji jest w dużej mierze zablokowana.
Schemat działania. Organiczne Inhibitory Korozji (OAT – Organic Additive Technology).
Dodatkową zaletą płynu COOLELF AUTO SUPRA -37°C / GLACELF AUTO SUPRA jest zabarwienie specjalnymi barwnikami fluoroscencyjnymi,
co pozwala łatwo zlokalizować wycieki z układu chłodzącego.
Bez ograniczeń wiekowych
Najwyższej jakości glikole chronią przed zamarzaniem, a organiczne inhibitory korozji OAT utrzymują układy chłodzenia w idealnej kondycji przez wiele lat.
W ramach promocji nowych produktów, TotalEnergies zabezpieczył w płyny chłodnicze znaną kolekcję unikalnych pojazdów zgromadzonych w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
Płyny chłodnicze TotalEnergies opracowane z myślą o najnowszych konstrukcjach układów chłodniczych doskonale nadają się także do youngtimerów, klasyków i aut zabytkowych, ponieważ mają potwierdzone laboratoryjnie właściwości antykorozyjne. Ich bardzo ważną zaletą jest także kompatybilność z różnymi rodzajami metali i bardzo dobre przewodnictwo cieplne. Dla naszego muzeum to najlepszy wybór.
Patryk Mikiciuk, dziennikarz, kolekcjoner, współwłaściciel muzeum w Otrębusach
Płyny oparte na technologii inhibitorów organicznych istnieją na rynku od dobrych paru lat. Bezwzględnie zalecane przez konstruktorów nowych pojazdów ze względy na swoja trwałość, lepsze chłodzenie – wyminę ciepła i brak osadów mogących tworzyć zatory. Rodzi się pytanie a co w przypadku zastosowania takich płynów w pojazdach mających już 20 – 30 lat. Można odpowiedzieć krótko, im szybciej przejdziemy na nowa technologię tym skuteczniej zatrzymamy proces korozji w tych pojazdach. Nie ma problemu z kompatybilnością z uszczelnieniami czy materiałami jak żeliwa, staliwa itd. Jedynie zalecana operacja przy przejściu ze starego płynu na nowy jest wypłukanie układu z zanieczyszczeń, szlamów, osadów i pozostałości starego płynu.
Andrzej Husiatyński, Kierownik Działu Technicznego TotalEnergies Marketing Polska
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).