Z potrzebą uzupełnienia oleju w silniku swojego samochodu prędzej czy później zetknie się chyba każdy kierowca. TotalEnergies podpowiada co należy zrobić w sytuacji, w której w bagażniku nie ma odpowiedniego zapasu na popularną „dolewkę”.
Przykład drugi – kontrolka zapaliła się podczas jazdy na zakręcie, ale po chwili zgasła. Siły działające na olej na zakrętach powodują, że przemieszcza się w misce olejowej. Prawdopodobnie jego poziom jest już blisko minimum.
Przykład trzeci - kontrolka zapaliła się po uruchomieniu silnika i nie gaśnie. Poziom oleju raczej na pewno jest już na minimalnym poziomie, lub nawet poniżej.
Jak odczytywać wskazania?
Większość bagnetów oleju ma dwa znaczniki – poziom minimalny i poziom maksymalny. Ślad oleju powinien znajdować się między tymi znacznikami. W niektórych modelach samochodów na bagnecie znajdziemy jeszcze trzeci znacznik – górny poziom maksymalny. Zazwyczaj dotyczy to diesli wyposażonych w filtr cząstek stałych, w których poziom oleju podnosi się w wyniku rozrzedzania go paliwem. Tak czy inaczej, poziom oleju nigdy nie powinien schodzić poniżej znacznika wskazującego stan minimalny.
Andrzej Husiatyński – Dział Techniczny TotalEnergies Marketing Polska.
Czy jazda z minimalnym poziomem oleju jest szkodliwa dla silnika?
Jazda z pełnym wykorzystaniem mocy, dynamiczna, w górach lub z przyczepą będzie już miała negatywny wpływ na silnik, w którym "olej jest na minimum". Olej pełni także funkcję chłodziwa i jeśli jest go mało – temperatura wybranych obszarów silnika może wejść na niebezpiecznie wysoki poziom. Niebezpieczne jest także przelewanie się oleju w misce olejowej na zakrętach - jeśli oleju jest mało, w krytycznej sytuacji może dojść do chwilowego odsłonięcia smoka olejowego.
Nie można także akceptować świadomego kontynuowania podróży z niskim stanem oleju, ponieważ w każdej chwili jego poziom może spaść poniżej minimum.
Czy jazda z poziomem oleju poniżej minimum jest szkodliwa dla silnika?
Nawet jeśli doraźnie nic się nie stanie, eksploatacja silnika z poziomem oleju niższym niż minimalny skróci żywotność jednostki napędowej. Pogorszy się bowiem szereg parametrów - np. chłodzenie silnika olejem lub usuwanie zanieczyszczeń (mimo odpowiedniej dyspersji, olej nie będzie w stanie wychwycić całej sadzy). Olej którego jest za mało przegrzewa się, a to dodatkowo pogarsza jego parametry.
Jaki olej dolać?
https://totalenergies.pl/dobierz-olej-0
Wystarczy wprowadzić dane swojego samochodu i aplikacja podpowie, który olej będzie najlepszym wyborem.
Jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej i nie mamy żadnej informacji o tym jaki potrzebujemy olej, warto wybrać najlepszy produkt (w domyśle najdroższy), bo wówczas jest największa szansa na to, że spełni on wszystkie wymagania naszego silnika. Jeśli na stacji jest tylko jeden olej, przeciętnej klasy - również można go awaryjnie zastosować, ponieważ lepiej dolać cokolwiek niż nic.
Andrzej Husiatyński – Dział Techniczny TotalEnergies Marketing Polska.
Jeśli musimy kupić olej "w ciemno" i mamy wybór, najlepiej sięgnąć po jakiś markowy produkt z dobrą klasą jakościową i lepkościową - jest duża szansa, że spełni on także wymagania naszego silnika.
Ile oleju dolać?
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).