Czym tak naprawdę jest transformacja energetyczna? Jakie wyzwania długoterminowe stoją przed Polską i jakie są konkretne cele do realizacji w najbliższej przyszłości? Co w kontekście transformacji energetycznej oznacza partnerstwo publiczno-prywatne? M.in. o tym mówiono podczas panelowej debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Cele i realizacje
Podczas konferencji Jesper Rosenkrans, dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce podkreślił, że Polska odgrywa istotną rolę w strategii TotalEnergies. Określił także cele, jakie na krajowym rynku stawia sobie TotalEnergies i wskazał projekty, które już zrealizowano.
„Polska jest dla TotalEnergies krajem o znaczeniu strategicznym. Z tego względu jesteśmy gotowi współpracować z polskimi firmami, dzielić się naszą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, aby wspólnie przyczyniać się do polskiej transformacji energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczna są priorytetem zarówno w Polsce, jak i w Europie. TotalEnergies jest dobrze przygotowany, aby zapewnić niezawodną energię, inwestując w transformację energetyczną gwarantującą Polsce czystą energię na wiele lat” – powiedział Jesper Rosenkrans.
Jesper Rosenkrans zaznaczył, że niezależność energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne są kluczowymi kwestiami dla mieszkańców Polski i reszty Europy.
„Od lutego 2022 r. krajobraz energetyczny został wywrócony do góry nogami, a podmioty prywatne i publiczne musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Dla Polski oznaczało to konieczność zastąpienia prawie 10 mld m3 importowanego gazu gazem lub LNG z innych krajów bądź nowymi źródłami energii. W dłuższej perspektywie zapowiada to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce – wiatru, biogazu i biometanu oraz energii słonecznej – które pozwolą zarówno na dekarbonizację polskiej energetyki, jak też na uzyskanie niezależności energetycznej” – dodał dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce.
Biogaz
Morska energetyka wiatrowa
„Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w dużych projektach kapitałowych oraz budowie i eksploatacji na obszarach morskich, TotalEnergies zbudowała solidne podstawy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej” – powiedział Jesper Rosenkrans.
Jednym z ostatnich sukcesów TotalEnergies na tym polu było otrzymanie w lipcu 2023 roku od władz niemieckich dwóch licencji na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, odpowiednio 2 GW i 1 GW.
Fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa
„Kiedy omawiamy nasze ambicje związane z transformacją energetyczną zawsze dążymy do tego, by przeprowadzić ją wspólnie ze społeczeństwem. Naszym celem jest znalezienie się w pierwszej piątce światowych producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jak również stanie się zintegrowanym i rentownym podmiotem. W tym roku osiągnęliśmy już 19 GW zainstalowanej mocy, do 2030 roku chcemy mieć moc 100 GW na całym świecie. W okresie przejściowym będziemy kontynuować inwestycje w gaz ziemny, LNG i związaną z nim infrastrukturę. Już jesteśmy jednym z trzech największych graczy LNG na świecie. Przykładowo, jesteśmy największym eksporterem LNG z USA, co w tym momencie jest ważne dla całej Europy. Jesteśmy zdeterminowani, aby wraz ze społeczeństwem przyśpieszać transformację energetyczną. Mamy długą historię w Polsce i z niecierpliwością czekamy na zwiększenie naszego zaangażowania z naszymi polskimi partnerami oraz kontynuację inwestycji w multienergetyczną przyszłość TotalEnergies w Polsce” – podsumował Jesper Rosenkrans.
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).