Przekładnie bezstopniowe (CVT) należą obok skrzyń dwusprzęgłowych do najczęściej spotykanych przekładni w nowoczesnych samochodach. TotalEnergies przypomina podstawowe fakty związane z ich budową, wskazuje na najważniejsze zalecenia eksploatacyjne i prezentuje oleje spełniające ich specyficzne wymagania.
Skrzynie bezstopniowe, inaczej CVT (z ang. Continiously Variable Transmission) reprezentują zupełnie inne podejście do zmiany przełożeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem przekładni CVT jest układ dwóch kół stożkowych połączonych łańcuchem (lub paskiem). Pierwsze koło, zwane czynnym, jest napędzane przez wał korbowy silnika. Drugie koło, zwane biernym, poprzez łańcuch odbiera moc przekazywaną przez koło czynne i dalej napędza wałek wyjściowy od skrzyni biegów. Dalej moc jest transmitowana do mechanizmu różnicowego, półosi napędowych i ostatecznie do kół pojazdu.
Geniusz przekładni CVT polega na tym, że poprzez zmianę odległości dwóch talerzy stożkowych koła biernego, zmienia się średnica robocza, a tym samym zmianie ulega przełożenie wałku wyjściowym. W celu utrzymania odpowiedniego napięcia łańcucha (lub paska), średnica koła czynnego musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie do średnicy koła biernego. Dzięki takiemu rozwiązaniu silnik spalinowy może operować w stałym punkcie pracy (to oczywiście będzie punkt najwyższej sprawności!), a zmianie będzie ulegać tylko przełożenie skrzyni CVT. W skrzyni CVT, oprócz łańcucha, znajdują się hamulce i sprzęgła wielopłytkowe oraz pojedyncza przekładnia planetarna umożliwiająca ustawienie biegu wstecznego.
Przekładnie CVT cechują się dużą sprawnością, nieskomplikowaną budową oraz poprawą ekonomiczności silnika spalinowego. Tego typu skrzynie biegów można znaleźć również w napędach hybrydowych (skrzynie e-CVT). Do wad takiego rozwiązania należy zaliczyć dziwne wrażenia akustyczne odczuwalne dla kierowcy. Jako że silnik nieustannie operuje w tym samym punkcie pracy, podczas przyspieszania nie będzie słyszalna zmiana obciążenia jednostki napędowej.
Oleje TotalEnergies do skrzyń bezstopniowych
Główne wymagania stawiane wobec olejów do przekładni CVT to doskonałe właściwości cierne, kompatybilność z szeroką gamą materiałów, dobre zabezpieczenie przeciwzużyciowe kół stożkowych, łańcucha, paska i innych elementów skrzyni a także doskonałe właściwości antypienne i uwalniania powietrza.
TotalEnergies FLUIDMATIC CVT MV
Oleje do skrzyń CVT to godzenie ognia z wodą. Z jednaj strony olej musi gwarantować niskie opory tarcia na wszelkich przekładniach zębatych, z drugiej odpowiednio dobrany – wysoki współczynnik tarcia dynamicznego na pasku ciernym i - dodatkowo jeszcze - wysoki współczynnik tarcia statycznego na płytkach ciernych. Zastosowanie niewłaściwego oleju może nie tylko znacznie przyspieszyć zużycie elementów w skrzyni, ale także spowodować zaburzenia w jej pracy.
Andrzej Husiatyński, TotalEnergies
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).