Zakres wiosennego przeglądu zależy od tego, jak motocykl został przygotowany na zimę. ELF przypomina o najważniejszych czynnościach eksploatacyjnych motocyklistom, którzy z różnych względów nie wykonali pełnej obsługi po ubiegłorocznym sezonie lub tym, którzy zimą kupili motocykl i będzie to ich pierwszy kontakt z tym sprzętem.
Niski poziom oleju jest natomiast ważnym sygnałem ostrzegawczym. Po wymianie oleju, w trakcie eksploatacji należy obserwować motocykl i określić przyczynę takiego stanu rzeczy (wycieki, zużycie silnika).
Po takich wstępnych oględzinach można już wyczyścić motocykl i przystąpić do poniższych czynności obsługowych.
Wymiana oleju
ELF zaleca wymianę oleju po sezonie, ponieważ przepracowany olej negatywnie oddziałuje na silnik. Chodzi m.in. o powstałe zanieczyszczenia osiadające w newralgicznych miejscach.Oczywiście – jeśli nowy sezon zastaje motocykl ze starym olejem, jak najszybciej należy go wymienić na nowy nie czekając do kolejnej jesieni lub zimy.
Przed wymianą oleju należy rozgrzać silnik. Wraz ze wzrostem temperatury maleje lepkość oleju, a to spowoduje lepsze przepłukanie kanałów olejowych i szybsze spłynięcie po odkręceniu korka spustowego. Olej wymieniamy oczywiście wraz z filtrem.
Piotr Karkocha, Dział techniczny, TotalEnergies Marketing Polska
Dobór oleju
Wystarczy wejść na stronę internetową
https://elf.com.pl/dobierz-olej-0,
a następnie wybrać markę, rocznik i model. System podpowie zazwyczaj kilka propozycji – najlepszą oraz tańsze, alternatywne.
Drugi sposób doboru oleju to odczyt parametrów zalecanych przez producenta i dobór produktu z gamy ELF właśnie na tej podstawie.
Przez wiele lat kluczowym parametrem określającym olej była jego lepkość (np. 10W-40). Obecnie, oprócz tego parametru, niezwykle ważne stają się tzw. dopuszczenia producenta, czyli specjalne kody potwierdzające zgodność danego oleju z wymaganiami marki motocyklowej. Te kody znajdują się w instrukcji obsługi motocykla, a także na opakowaniach olejów. Przed dokonaniem wyboru należy sprawdzić ich zgodność.
Piotr Karkocha, Dział techniczny, TotalEnergies Marketing Polska
W pewnych ogólnych kwestiach pomaga dodatkowa specyfikacja olejowa JASO (przydatna zwłaszcza dla motocykli japońskich). Dla przykładu - JASO MB to olej bez dodatków do mokrych sprzęgieł. JASO JASO MA1 i MA2 to dla odmiany oleje dopuszczone do stosowania w silnikach ze wspólnym smarowaniem skrzyni biegów i mokrym sprzęgłem.
Wymiana płynu chłodniczego
A zatem – jeśli w układzie jest stary płyn chłodniczy lub ciecz niewiadomego składu i pochodzenia, warto zdecydować się na wymianę i zastosować produkt lepszej jakości.
ELF proponuje płyn MOTO COOLANT ORGANIC o temperaturze zamarzania równej -26oC. Jego podstawowym składnikiem jest glikol etylowy, a dodatki to głównie aktywne organiczne inhibitory korozji (OAT). Aktywne inhibitory są znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnych pasywnych inhibitorów mineralnych.
MOTO COOLANT ORGANIC jest płynem o bardzo wszechstronnym zastosowaniu, ma doskonałe właściwości antykorozyjne i antykawitacyjne, przeciwdziała także powstawaniu osadów.
A co ze skrzynią biegów?
Do motocykli dwusuwowych, w których olej silnikowy smaruje także skrzynię, ELF proponuje MOTO GEAR OIL 10W-40. To specjalny, półsyntetyczny olej przekładniowy przeznaczony do skrzyń biegów motocykli z silnikami dwusuwowymi. Gwarantuje świetną ochronę całego zespołu napędowego i płynną zmianę biegów.
Nie zapominaj o łańcuchu!
Dobre smary do łańcuchów motocyklowych charakteryzują się dobrą przyczepnością oraz odpornością na spłukiwanie przez wodę. ELF proponuje w tym wypadku ELF Moto Chain Lube. Ten nowoczesny środek smarny spełnia oba wspomniane powyżej założenia, jest przeznaczony do każdego rodzaju łańcuchów motocyklowych, motorowerowych oraz do quadów. Formuła produktu została opracowana na potrzeby najbardziej wymagających warunków eksploatacji i przetestowana z sukcesami w seriach Grand Prix. Ma cechy antykorozyjne, wydłuża trwałość zestawu napędowego i wycisza jego pracę. Co ciekawe – odpowiedni skład chemiczny ułatwia nanoszenie smaru na łańcuch.
Motocykliści to na ogół pasjonaci, którym nie trzeba przypominać o podstawowych czynnościach eksploatacyjnych związanych z jednośladem. Powyższy materiał dedykujemy głównie osobom początkującym, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z jednośladem i chcą o niego należycie zadbać.
Piotr Karkocha, Dział techniczny, TotalEnergies Marketing Polska
Wyłącznym dystrybutorem produktów ELF do motocykli jest Inter Cars S.A., właściciel największej sieci sklepów motocyklowych Inter Motors.
Oleje/Płyny/Smary do motocykla - Inter Motors
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).