Oleje przekładniowe stoją zawsze w cieniu olejów silnikowych, które w mediach i w reklamach pojawiają się najczęściej. Tymczasem to także bardzo zaawansowane i niezwykle ważne produkty. TotalEnergies prezentuje najciekawsze propozycje z tego działu, wyjaśnia, ile kilometrów da się na nich przejechać bez wymiany, a także uzasadnia, dlaczego jest to bezpieczne dla samochodów i korzystne dla portfela spedytora.
Na pierwszy rzut oka oleje przekładniowe możemy odróżnić od silnikowych oznaczeniem klasy lepkości wg SAE. Zastosowanie znacznie wyższej numeracji np.: 75W-80; 80W-90 czy 85W-140 nie oznacza jednak, że te oleje mają odpowiednio wyższe lepkości. Paradoksalnie, pod względem lepkości oleje silnikowe 5W-30 są podobne do przekładniowych 75W-85. Takie oznaczenia mają na celu jedynie rozróżnienie zastosowania produktów. Ewentualna pomyłka w każdą ze stron będzie miała bowiem poważne konsekwencje. Zalanie oleju silnikowego do przekładni może skutkować jej przyśpieszonym zużyciem. Odwrotna pomyłka dość szybko doprowadzi do nagromadzenia się zanieczyszczeń w silniku i jego znacznej korozji.
Najbardziej popularna klasyfikacja olejów przekładniowych (np.: API: GL-4, GL-5 oraz GL-4/GL-5) determinuje jedynie przeznaczenie danego produktu do skrzyni, mostu lub do obu tych podzespołów. Nie oznacza ona ani jakości produktów ani możliwych przebiegów.
Inną charakterystyczną cechą olejów przekładniowych jest niespotykana w przypadku olejów silnikowych znaczna różnica pomiędzy najkrótszymi a najdłuższymi interwałami wymiany olejów. Różnice te są gigantyczne, ponieważ dolną granicą jest tutaj ok. 80-100 tys. km, a górną nawet ponad 500 tys. km. Co ciekawe – o przydatności danego oleju do danego interwału świadczą dopuszczenia producenta (np. MAN 341.Z1 lub MAN 341.Z5.) Ogólnie przyjmuje się, że do krótkich interwałów rzędu 80-100 tys. km stosuje się oleje mineralne, do średnich – oleje półsyntetyczne, a do tych najdłuższych, ponad 500 tys. km oleje syntetyczne.
Gama Traxium Gear i Traxium Axle
Oleje Traxium Gear i Traxium Axle są dostępne wyłącznie w beczkach
Oleje API GL-5 (do mostów) nie nadają się do skrzyń biegów, ponieważ zastosowane w nich dodatki EP (w takiej dużej ilości) będą powodowały przyspieszone zużycie synchronizatorów (szczególnie mosiężnych w wyniku reakcji chemicznych).
Analogicznie olejów GL-4 nie należy wlewać do tylnych mostów, ponieważ będą miały zbyt mało dodatków EP.
Od 80 tys. do 500 tys. km!
Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że różnica w cenie olejów TotalEnergies Traxium 01A i 01E nie będzie już pięciokrotnie wyższa, ale znacznie mniejsza. Oznacza to, że zastosowanie oleju z bardziej rygorystycznego dopuszczenia okaże się korzystne zarówno ekologiczne jak też finansowo.
Przykład, który robi wrażenie
Dodatkowo większość topowych olejów przekładniowych TotalEnergies ma oznaczenie FE (Fuel Economy), które informuje, że są to oleje paliwooszczędne. W wyniku zredukowanych oporów tarcia dają one realne oszczędności w spalaniu, które w transporcie ciężarowym są w skali roku rzeczywiście widoczne.
Czy to nie zaszkodzi?
Jednym z najlepszych olejów w gamie TotalEnergies do skrzyń biegów jest TotalEnergies Traxium Gear 9 FE 75W-80, który spełnia najwyższe normy wielu producentów do skrzyń biegów: API: GL-4; MB: 235.28; MAN: 341 typ Z-5; VOLVO: 97307; VOITH CLASS B; ZF TE-ML: 01E, 02E, 16P.
Podobnie jest z interwałami pomiędzy wymianami w przypadku mostów napędowych i gamy Traxium Axle. Większość producentów w instrukcjach obsługi pojazdu podaje poziom specyfikacji i jakie oznacza to maksymalne przebiegi w danych warunkach eksploatacyjnych. Różnice pomiędzy interwałami są też znaczne: od 100 do 500 tys. km w zależności o poziomu specyfikacji.
Traxium Dual: i do skrzyni i do mostu
Traxium Dual 9 FE 75W-90 - spełnia najwyższe możliwe normy do mostów a jednocześnie można go z powodzeniem stosować go do skrzyń biegów.
Przykładem jest olej TotalEnergies Traxium Dual 9 FE 75W-90, który spełnia najwyższe możliwe normy do mostów a jednocześnie można z powodzeniem stosować go do skrzyń biegów: API: MT-1/GL-4/GL-5; SAE: J2360; MIL: -PRF 2105 E/-L 2105 D; MB 235.8; MAN: 341 Z2, 342 S1; SCANIA:STO 2.0 A FS / STO 1:0; ZF TE-ML: 02B/05A/12L/12N/16F/17B/19C/21A; VOLVO: 97312; EATON; IVECO RAS1
Stosowanie do przekładni droższych, syntetycznych olejów o najwyższych specyfikacjach jest dla klienta bardzo korzystne, ponieważ za niewielką dopłatą może bezpiecznie wydłużyć okres między wymianami nawet pięciokrotnie. Z jednej strony stosujemy zatem najlepszy możliwy olej, z drugiej oszczędzamy na wymianach bez szkody dla smarowanych podzespołów. Należy pamiętać, że w transporcie oszczędza się nie tylko wydatki na serwis (olej, filtr i robocizna), ale unika się kosztów postoju samochodu w serwisie – pojazd może w tym czasie pracować. Dodatkowo najlepsze olej z gamy Traxium z oznaczeniem FE obniżają zużycie paliwa nawet do 0,5% w porównaniu do olejów mineralnych co ma wpływ na koszty eksploatacji. Dobrą praktyką jest dobieranie tak specyfikacji, aby interwały pomiędzy wymianami oleju w przekładniach były wielokrotnością interwału wymiany oleju silnikowego. Tego typu działania, w żargonie biznesowym, nazywa się to redukcją globalnych kosztów użytkowania pojazdu z ang. TCO (Total Cost of Ownership). Osobom, które zastanawiają się nad tym jak ocenić trudy eksploatacji i to czy samochód kwalifikuje się do wydłużenia interwałów między wymianami oleju w przekładniach proponuję zwrócić uwagę na zużycie paliwa. Jeśli mieści się ono w dolnym przedziale typowym dla danego modelu, wiadomo, że samochód eksploatowany jest lekko. Jeśli zużycie jest wysokie – oznacza to, że cały zespół napędowy pracuje pod dużym obciążeniem i wtedy lepiej olej wymieniać częściej.
Andrzej Husiatyński, TotalEnergies
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku TotalEnergies oferuje również produkty bitumiczne oraz jest obecny na rynku przemysłowych płynów specjalnych. W grudniu 2014 roku TotalEnergies uruchomił pierwsze stacje benzynowe w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. W 2021 roku TotalEnergies otworzył pierwsze myjnie samochodowe i rozpoczął projekt tworzenia sieci ładowania pojazdów elektrycznych.
O dziale Marketing & Services TotalEnergies
Segment biznesowy TotalEnergies Marketing & Services oferuje swoim klientom profesjonalnym i prywatnym szeroką gamę produktów i usług energetycznych — produktów naftowych, biopaliw, ładowania i powiązanych usług dla pojazdów elektrycznych, gazu do transportu drogowego i morskiego — w celu wsparcia ich mobilności i pomóc im zmniejszyć ślad węglowy. Każdego dnia ponad 8 milionów klientów odwiedza nasze 16 000 stacji paliw na całym świecie. Jako numer cztery na świecie w dziedzinie środków smarnych, projektujemy i sprzedajemy produkty o wysokiej wydajności dla sektora motoryzacyjnego, przemysłowego i morskiego. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów B2B, wdrażamy nasze siły sprzedaży, naszą międzynarodową sieć logistyczną i naszą różnorodną ofertę. Działamy w 107 krajach, w których 31 000 naszych pracowników jest blisko wszystkich naszych klientów.
O TotalEnergies
TotalEnergies to koncern multienergetyczny, który produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywny w ponad 130 krajach koncern TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
Kontakt TotalEnergies
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Terminy „TotalEnergies”, „Spółka TotalEnergies” lub „Spółka” w tym dokumencie są używane do określenia TotalEnergies SE i skonsolidowanych podmiotów, które są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez TotalEnergies SE. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do tych podmiotów lub ich pracowników. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada udziały, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania tych podmiotów. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które są oparte na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek informacji lub oświadczeń dotyczących przyszłości, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy w inny sposób. Informacje dotyczące czynników ryzyka, które mogą mieć wpływ na wyniki finansowe lub działalność TotalEnergies są zawarte w najnowszym Dokumencie Rejestracyjnym, którego francuskojęzyczna wersja została złożona przez TotalEnergies SE we francuskim regulatorze papierów wartościowych Autorité des Marchés Financiers (AMF) oraz w formularz 20-F złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).