Downsizing jednostek napędowych to trend, który od wielu lat powszechnie wdrażany jest przez producentów pojazdów. Ma to związek z jednej strony z optymalizacją zużycia paliwa i miejsca pod maską, z drugiej koniecznością spełniania coraz bardziej restrykcyjnych norm czystości spalin. Definicja tego zjawiska nie jest jednak jednorodna. Poza tym, warto zastanowić się, czy silniki po downsizingu wymagają stosowania innych reguł, jeśli chodzi o jakość i częstotliwość wymiany oleju silnikowego?
W silnikach o małej pojemności wyposażonych w turbosprężarki i wtrysk bezpośredni (GTDi) może dochodzić do zjawiska L.S.P.I (Low Speed Pre-Ignition), czyli przedwczesnego zapłonu przy niskiej prędkości obrotowej. Jest to na tyle niebezpieczne, że może dojść do uszkodzenia pierścieni czy tłoków. Bardzo szeroko zakrojone badania w wielu centrach badawczych firm samochodowych we współpracy z producentami oleju dowiodły, że stosowanie oleju o odpowiedniej lepkości, jakości, kompozycji baz i odpowiednich dodatków może zmniejszyć czy nawet zniwelować to zjawisko. Producenci samochodów ogłosili nowe homologacje olejów właśnie po silniki GTDi. Stosowanie olejów posiadających odpowiednią homologację stało się kluczowe dla żywotności tego typu silników. Nowe silniki są „ciaśniej” spasowane i bardziej obciążone termicznie. Dlatego konieczne jest stosowanie niskich lepkości oleju np., 0W-30, 0W-20 czy nawet 0W-16. TotalEnergies posiada w gamie Quartz produkty z najnowszymi homologacjami właśnie do zastosowań w tego typu silnikach. – wyjaśnia Andrzej Husiatyński, kierownik działu technicznego w firmie TotalEnergies Marketing Polska.
Współczesny olej pozwala przejechać więcej kilometrów bez konieczności jego wymiany, co ma związek z ekonomią i ekologią. Każdy producent zaznacza jednak w instrukcji obsługi pojazdu, że dotyczy to normalnych warunków eksploatacji np. jednostajnej jazdy po autostradzie, bez nadmiernego obciążenia. Mamy wtedy stałe ciśnienie i stałą temperaturę. Ciężkie warunki pracy wymagają skrócenia tego przebiegu. Ważna jest tu np. liczba rozruchów silnika. Jeśli ktoś jest dostawcą pizzy czy kurierem i uruchamia silnik po 30-40 razy dziennie, wtedy olej jest mocno obciążony. Podobnie niekorzystna jest jazda na krótkich dystansach lub stanie w korkach, które nie pozwalają olejowi odpowiednio się rozgrzać, a tym samym aktywować dodatków uszlachetniających i odparować paliwa – tłumaczy Adam Klimek, ekspert Team TotalEnergies.
TotalEnergies to firma multienergetyczna, która produkuje i sprzedaje energię w skali globalnej: ropę i biopaliwa, gaz ziemny i green gas, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. 105 000 naszych pracowników jest zaangażowanych w tworzenie coraz tańszej, czystej, niezawodnej i dostępnej dla jak największej liczby osób energii. Aktywna w ponad 130 krajach firma TotalEnergies stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich jego wymiarach, w szczególności w obszarze swoich projektów i operacji biznesowych, które mają przyczynić się do zwiększenia jakości życia ludzi na całym świecie.
O TotalEnergies Marketing Polska
TotalEnergies Marketing Polska działa w Polsce od 1992 roku i ma ugruntowaną pozycję na rynku olejów silnikowych. Oferuje produkty dwóch znanych marek TotalEnergies i Elf. Od 2008 roku szybko rozwija również sprzedaż asfaltów, a także jest obecna na rynku przemysłowych płynów specjalnych. Od 2010 roku TotalEnergies Marketing Polska prowadzi import oraz hurtową sprzedaż paliw. W grudniu 2014 roku uruchomiła pierwsze stacje paliw w Polsce, wchodząc tym samym na rynek detaliczny. www.totalenergies.pl
Kontakt dla mediów
Bartosz Cyran | bartosz.cyran@proautomotive.pl | +48 662 454 679
Nota prawna
Niniejsza informacja prasowa, która nie może być podstawą do wyciągnięcia jakichkolwiek konsekwencji prawnych, ma charakter wyłącznie informacyjny. Podmioty, w których TotalEnergies SE bezpośrednio lub pośrednio posiada aktywa inwestycyjne, są odrębnymi podmiotami prawnymi. TotalEnergies SE nie ponosi odpowiedzialności za ich działania lub zaniechania. W niniejszym dokumencie terminy „TotalEnergies”, „TotalEnergies” i „Firma” są czasami używane dla wygody. Podobnie słowa „my”, „nas” i „nasz” mogą być również używane w odniesieniu do spółek zależnych lub do tych, którzy dla nich pracują. Niniejszy dokument może zawierać informacje i stwierdzenia dotyczące przyszłości, które opierają się na szeregu danych ekonomicznych i założeniach przyjętych w danym środowisku gospodarczym, konkurencyjnym i regulacyjnym. W przyszłości mogą okazać się niedokładne i podlegają wielu czynnikom ryzyka. Ani TotalEnergies SE, ani żadna z jej spółek zależnych nie zobowiązuje się do publicznego aktualizowania jakichkolwiek wybiegających w przyszłość informacji lub stwierdzeń, celów lub trendów zawartych w niniejszym dokumencie, czy to w wyniku nowych informacji, przyszłych wydarzeń, czy też wynikających z innych czynników.